
Messut ja muut tapahtumat
Sairaanhoitajapäivät 2019
Sairaanhoitajapäivät 21.– 22.3.2019
Messuvieraat ottivat kantaa työtapaturmiin
Sairaanhoitajapäivillä Helsingin Messukeskuksessa työsuojeluviranomaisen oman messuosaston teemana oli hoitoalan työtapaturmat. Sairaanhoitajan työ on fyysistä ja se näkyy myös tapaturmatilastoissa, sillä äkillinen fyysinen kuormittuminen on kehittyneistä ergonomiaa parantavista apuvälineistä huolimatta sairaanhoitajien yleisin tapaturmaan johtanut syy.
Miten nostoihin ja siirtoihin liittyviä työtapaturmia voitaisiin vähentää hoitoalalla, oli kysymys, mihin messukävijät saivat ottaa kantaa äänestämällä ratkaisuvaihtoehtoa omilla älykännyköillään tai messuosaston tietokoneella.
– Kyselymme kiinnosti hoitoalan ammattilaisia ja oli sisäänheittotuote osastollemme. Kyselyyn vastaamisen jälkeen oli luontevaa jatkaa ja syventää keskustelua hoitoalan työsuojelun kysymyksistä, kertoo osastolla päivystänyt tarkastaja Johanna Pulkkinen aluehallintoviraston työsuojelusta.
Johanna Pulkkinen osallistui lisäksi Sairaanhoitajapäivien paneelikeskusteluun työssäjaksamisesta. Voit katsoa keskustelun täältä.
Lue lisää:
Verkkouutinen 25.3.2019: Työsuojeluviranomaiselta uudenlaista asiakaspalvelua messuilla
Verkkouutinen 20.3.2019: Miten työtapaturmia voi vähentää hoitoalalla? Äänestä ratkaisusta Sairaanhoitajapäivillä
Hyvä perehdytys ja opastus on 43% mielestä paras tapa vähentää nostoihin ja siirtoihin liittyviä #hoitoala'n työtapaturmia, kertoo #työsuojelu'viranomaisen #shpaivat messuosaston kysely.
— Työsuojeluhallinto (@tervettatyota) 22. maaliskuuta 2019
Kiitos vastanneille ja turvallista kotimatkaa!@SuPerLiitto @Tehy_ry @Sairaanhoitajat pic.twitter.com/tUyaWWEN7a
Sairaanhoitajapäivät käyntiin. #Työsuojelu'viranomainen osastolla 3p20. Tervetuloa! #shpaivat
— Työsuojeluhallinto (@tervettatyota) 21. maaliskuuta 2019
Mikä olisi mielestäsi tehokkain tapa vähentää nostoihin ja siirtoihin liittyviä työtapaturmia? Äänestä ja vaikuta osoitteessa https://t.co/Ye8ph67WtI pic.twitter.com/bJqEdiIDEK
Miten vähentää #sote-alan työtapaturmia? Keskustelu käy Sairaanhoitajapäivillä kuumana ja asiasta äänestetään vilkkaasti osoitteessa: https://t.co/Ye8ph67WtI
— Työsuojeluhallinto (@tervettatyota) 21. maaliskuuta 2019
Tervetuloa #työsuojelu'viranomaisen osastolle 3p20!#shpaivat #työturvallisuus #ergonomia #työtapaturma pic.twitter.com/eHSGxLEvPB
Hyvä perehdytys ja opastus on 44% mielestä paras tapa vähentää #hoitoala'n työtapaturmia, kertoo #työsuojelu'viranomaisen kyselyn 1.päivän #shpaivat tulos. Tervetuloa osastolle 3p20!
— Työsuojeluhallinto (@tervettatyota) 22. maaliskuuta 2019
Voit äänestää myös verkossa: https://t.co/Ye8ph5Ql58
@Tehy_ry @Sairaanhoitajat @SuPerLiitto pic.twitter.com/LGCeR5PbiC
Jaksaa, jaksaa! Vaan entä, jos ei jaksakaan? @SHpaivat paaneli käynnissä. #Työsuojelu'n merkityksestä #hoivatyö'ssä puhumassa tarkastaja Johanna Pulkkinen. Keskustelua vetää @yleuutiset toimittaja Piia Pasanen. Linkki livekeskusteluun: https://t.co/6PoRSYGXlQ pic.twitter.com/GzT6gVw9vM
— Työsuojeluhallinto (@tervettatyota) 22. maaliskuuta 2019
Puheena väkivallan uhka hoitotyössä #SHpaivat. Miten uhkaan tulee varautua? Vastauksen saa #työsuojelu'viranomaisen osastolla 3p20. Tervetuloa!
— Työsuojeluhallinto (@tervettatyota) 22. maaliskuuta 2019
Ota myös kantaa työtapaturmien ehkäisyyn verkossa: https://t.co/Ye8ph67WtI pic.twitter.com/HFZusravoh
Sairaanhoitajapäivien paneelikeskustelu "Jaksamisesta on puhuttava ääneen" on nyt katsottavissa verkossa. Mukana #työsuojelu'viranomaisen edustajana tarkastaja Johanna Pulkkinen: Sairaanhoitajat https://t.co/tHyatVYaul
— Työsuojeluhallinto (@tervettatyota) 28. maaliskuuta 2019
#Työsuojelu'viranomaiselta uudenlaista #asiakaspalvelu'a messuilla@TampereenMessut @messukeskus
— Työsuojeluhallinto (@tervettatyota) 25. maaliskuuta 2019
Aiheesta uutinen:https://t.co/yyaZbtltYC pic.twitter.com/UQYmpyGJV6
Sairaanhoitajapäivien paneelikeskustelu "Jaksamisesta on puhuttava ääneen" on nyt katsottavissa verkossa. Mukana #työsuojelu'viranomaisen edustajana tarkastaja Johanna Pulkkinen: Sairaanhoitajat https://t.co/tHyatVYaul
— Työsuojeluhallinto (@tervettatyota) 28. maaliskuuta 2019